Pod názvem Messe R + T se na konci Února konal jubilejní veletrh stínící techniky, který se pořádá ve Stuttgartu už 50 let a koná se každé 4 roky.

V devíti halách (každá velikosti Pardubické Tipsport arény) bylo možné najít 884 vystavovatelů z Evropy, ale třeba i z Číny, Austrálie nebo Turecka. Toto všechno se nedá obejít za jeden den, a proto výstava trvá 4 dny. A my jsme se tam byli podívat pro získání přehledu, kterým směrem se ubírá obor stínící techniky.

Najít se tam dali venkovní žaluzie a rolety, markýzy, látkové rolety, plisé a garážová vrata. Klasické vnitřní horizontální žaluzie tam nevystavoval skoro nikdo, protože jsou všeobecně vzato na ústupu. Dle toho co bylo možné najít na stáncích jednotlivých vystavovatelů by se dalo říct, že každý by měl mít doma markýzu, stylové látkové stínění pomocí zebrované rolety nebo plisé a venkovní žaluzie ovládané dálkovým ovladačem.

Dalo se tam najít i několik rarit, protože každá firma se snažila svým stánkem zaujmout případné obchodní partnery a odběratele. Vidět tam byli například šikmé venkovní žaluzie s roletami, venkovní roleta s otočnými lamelami, pohyblivá pergola, kterou lze vyrobit až v rozměru 16 x 10 m (160 m2!), korejské designy látkových rolet, slunolamy s lamelami o velikosti 20 cm nebo takové tenké trubky, které vytvoří síť kolem budovy.

Pokud jste tam narazili na spřáteleného vystavovatele, tak Vás pohostil něčím dobrým z jejich země, což si často nezadalo s kvalitou jídla ve špičkových restauracích. Závidíme těm, kteří mají dodavatele z Itálie…

Pro nás se stali takovými záchytnými body náš hlavní dodavatel z Čech Climax, výrobce látek pro markýzy z Rakouska Sattler, výrobce prémiových elektromotorů z Francie Somfy a výrobce konstrukcí markýz z Itálie Gibus. Všechny zmiňované firmy dodávají do Climaxu svoje zboží, které on potom kompletuje.

Překvapením pro ty co byli na veletrhu i minule byla úroveň výrobků z Číny a jiných asijských zemí. Minule jim některé vzorky ani nefungovali a teď se jejich prémiové řady mohou rovnat již zaběhnutým firmám.

Novinkou, kterou můžete najít za nedlouho i v našem sortimentu jsou lépe stínící venkovní žaluzie typu C 80 tzv. Vental + Z 90 tzv. Noval a varianta přídavného vodící lanka pro venkovní žaluzie zvyšující odolnost proti větru tzv. Mistral. V průběhu roku zavedeme nové větší vzorníky pro látkové stínění a drobné změny v markýzách a sítích proti hmyzu. Všechny změny jsou samozřejmě k lepšímu. I nadále budeme sledovat to co se v oboru děje, abychom dokázali splnit každé přání a požadavek.