Venkovní rolety zastanou mnoho funkcí

Venkovní roleta je jedna z možností efektivního venkovního stínění. Efektivní je z toho důvodu, že vytváří další „stěnu“ pomocí spuštěných lamel, které do sebe zapadají tak, že skrze ně neprojde žádné světlo. Spolu se světlem umí rolety zabránit:

  • přehřívání interiéru v létě
  • promrzání oken v zimě
  • poškození oken
  • částečně fungují i jako bezpečnostní prvek proti zlodějům
Tady na rolety mysleli už při stavbě

Tady na rolety mysleli už při stavbě

Existuje i speciální bezpečnostní verze rolet s certifikací bezpečnosti RC 2, ale tento typ stojí zhruba 5 x tolik co klasické rolety. S použitím rolet se nejčastěji můžeme setkat v přízemí rodinných domů u oken natočených do ulice, protože nic vám nepomůže ztlumit hluk a vytvořit pocit bezpečí a soukromí tak jako venkovní roleta.

Rolety se dělí na předokenní, podomítkové a verze do překladů. Liší se způsobem montáže. Pokud se nepočítá s použitím rolet již při stavbě domu, tak lze použít pouze předokenní verzi. Všechny rolety se skládají z krycího boxu, lamelového „pancíře“ a vodících lišt. V krycím boxu jsou schované lamely, které jsou navinuté na hřídel, a tou hřídelí otáčí buď šňůra vyvedená do interiéru, nebo elektromotor. Nosným prvkem rolety jsou vodící lišty.

Pokud se někdo rozhodne použít na podomítkovou roletu nebo na roletu do překladu ruční ovládání kvůli úspoře peněz, tak doporučujeme alespoň „vytáhnout“ napájecí kabel k prostoru roletu pro případ, že člověk časem změní názor a bude chtít přidat elektromotory. Ruční ovládání větších rolet totiž není pro slabší lidi a děti vhodné.

Jedinou nevýhodou rolet je jejich občasná špatná servisovatelnost. Z tohoto důvodu není vhodné používat rolety do vyšších pater bez sousedních oken a dosažitelnosti žebříkem, protože jejich servis se provádí z exteriéru. Rolety lze vyrobit i v plastové verzi, ale tuto variantu kvůli snížené životnosti plastů nedoporučujeme. Pokud je to třeba, tak lze k roletě dodat i vestavěnou rolovací síť proti hmyzu, která jezdí ve vlastní vodící liště.

Konstrukce rolet je dostupná v 7 základních barvách a lamely v 15 barvách. Dodací lhůta je standardně 3 týdny.

Předokenní rolety

predokenni-1Předokenní roleta se používá pro dodatečnou montáž rolety na okna. To znamená, že je vidět horní krycí box a vodící lišty. U tohoto typu rolety je potřeba počítat s prostorem + – 15 cm, který zabere krycí box z prostoru výklenku okna. Krycí box lze celý odplechovat a tím získat přístup k lamelám, které jsou navinuté na hřídel. Touto hřídelí otáčí buď šňůra vyvedená do interiéru, nebo elektromotor. Nosným prvkem rolety jsou vodící lišty, takže musí být ve výklenku prostor pro jejich uchycení. Nejčastěji se montují do rámu okna a jako alternativu lze montovat roletu i do boku ostění pomocí speciálních vodících lišt.

Pokud nemáme dostatek prostoru ve výklenku okna, tak lze namontovat roletu i přes výklenek na zeď. Nevýhodou tohoto řešení je, že roleta je výrazně vidět na domu a při tlustších stěnách není snadné použít verzi ovládanou z interiéru šňůrou.

Podomítkové rolety

Průřez roletou

Průřez roletou

Použití podomítkové rolety je možné pouze v případě, že se s roletami počítá již při stavbě nebo rekonstrukci domu. Princip je v tom, že lze vodící lišty i horní krycí box celý schovat do polystyrenu a z rolety zůstane vidět jenom servisní klapka na spodku boxu. Roleta se tedy montuje před tím, než se aplikuje izolace na dům, a na krycí box je přidělaná deska, kterou lze i omítnout (výška izolace by měla být aspoň jako velikost boxu rolety).

Rozměr rolet se volí tak, že přesahuje výklenek okna. Kvůli tomu může být znemožněno použití ručního ovládání pomocí šňůry. Výhodou tohoto řešení je fakt, že na první pohled nepoznáte, že jsou rolety zabudovány do domu. Nevýhodou je horší servisovatelnost, protože je většina boxu a vodící lišty schovaná pod fasádou – roletu nelze demontovat.

Rolety do překladu

Krycí box těchto rolet se umístí do nadokenních překladů (nejčastěji od výrobců Heluz a Rono). Díky tomu je možné nejprve postavit celý dům včetně izolace a rolety namontovat dodatečně. Toto je v případě podomítkového provedení nemožné. Podmínkou je mít připravená hliníková pouzdra v izolaci na místě, kde mají být vodící lišty. Po osazení rolety je z ní vidět jen spodní servisní klapka. Díky tomu nepoznáte, že na domu jsou namontovány rolety.

    Chcete poradit nebo rovnou pořídit? Napište nám