Menu

Venkovní rolety

Nabízíme prodej a montáž tří druhů venkovních rolet. Vybírat můžete mezi podomítkovými roletami, roletami do překladu nebo předokenními roletami. Rozdíl je především ve způsobu jejich montáže.

Venkovní rolety zastanou mnoho funkcí

Venkovní roleta je jedna z možností efektivního venkovního stínění. Efektivní je z toho důvodu, že vytváří další „stěnu“ pomocí spuštěných lamel, které do sebe zapadají tak, že skrze ně neprojde žádné světlo. Kromě průchodu světla umí venkovní rolety zabránit:

  • přehřívání interiéru v létě
  • promrzání oken v zimě
  • poškození oken
  • částečně fungují i jako bezpečnostní prvek proti zlodějům

Existuje i speciální bezpečnostní verze venkovních rolet s certifikací bezpečnosti RC 2, ale tento typ stojí zhruba 5× tolik co klasické rolety.

S použitím venkovních rolet se nejčastěji můžeme setkat v přízemí rodinných domů u oken natočených do ulice, protože nic vám nepomůže ztlumit hluk a vytvořit pocit bezpečí a soukromí tak jako venkovní roleta.

Jedinou nevýhodou venkovních rolet je jejich špatná servisovatelnost. Z tohoto důvodu není vhodné používat rolety do vyšších pater bez sousedních oken a dosažitelnosti žebříkem, protože jejich servis se provádí z exteriéru. Rolety lze vyrobit i v plastové verzi, ale tuto variantu kvůli snížené životnosti plastů nedoporučujeme. Pokud je to třeba, tak lze k roletě dodat i vestavěnou rolovací síť proti hmyzu, která jezdí ve vlastní vodicí liště. Konstrukce rolet je dostupná v 7 základních barvách a lamely v 15 barvách. Dodací lhůta je standardně 3 týdny.

3 druhy venkovních rolet

Venkovní rolety se dělí na předokenní rolety, podomítkové rolety a rolety do překladu. Liší se způsobem montáže.

Předokenní rolety

Pokud nepočítáte s použitím rolet již při stavbě domu, tak můžete použít pouze předokenní rolety, které se montují dodatečně. Všechny venkovní předokenní rolety se skládají z krycího boxu, lamelového „pancíře“ a vodicích lišt. Všechny tyto komponenty jsou u předokenní rolety umístěny viditelně na fasádě domu. V krycím boxu jsou schované lamely, které se navinují na hřídel a touto hřídelí otáčí buď šňůra vyvedená do interiéru, nebo elektromotor.

Nosným prvkem rolety jsou vodicí lišty, takže musí být ve výklenku prostor pro jejich uchycení. U tohoto typu rolety je potřeba počítat s prostorem zhruba 15 cm, který zabere krycí box z prostoru výklenku okna. Předokenní rolety se nejčastěji montují do rámu okna a jako alternativu lze montovat roletu i do boku ostění pomocí speciálních vodicích lišt. Pokud není dostatek prostoru ve výklenku, tak lze namontovat roletu i přes výklenek na zeď. Nevýhodou tohoto řešení je, že roleta je výrazně vidět na fasádě a pokud máte tlustší zdi, není snadné použít verzi, která je ovládaná z interiéru šňůrou.

Podomítkové rolety

S tímto druhem rolet je potřeba počítat již při samotné stavbě či rekonstrukci domu. Princip spočívá v tom, že lze vodicí lišty i horní krycí box celý schovat do polystyrenu a z rolety zůstane vidět jenom servisní klapka na spodku boxu. Roleta se tedy montuje před tím než se aplikuje izolace na dům. Na krycí box se poté připevní deska, kterou lze omítnout. Výška izolace by měla být stejná jako velikost boxu rolety.

Výhodou tohoto řešení je, že na první pohled nepoznáte, že jsou rolety zabudovány do domu. Nevýhodou je horší servisovatelnost, protože je většina boxu a vodicí lišty schovaná pod fasádou – roletu nelze demontovat.

Rozměr rolet se volí tak, že přesahuje výklenek okna. Kvůli tomu může být (ale nemusí) znemožněno použití ručního ovládání pomocí šňůry. Pokud se přeci jen rozhodnete použít podomítkovou roletu na ruční ovládání kvůli úspoře peněz, tak doporučujeme alespoň „vytáhnout“ napájecí kabel k prostoru rolety. Může se vám hodit v případě, že časem změníte názor a budete chtít přidat elektromotory. Ruční ovládání větších rolet totiž není pro osoby s menší silou a pro děti vhodné.

Rolety do překladu

Krycí box rolet do překladu se umisťuje do nadokenních překladů (nejčastěji od výrobců Heluz a Rono). Díky tomu je možné nejprve postavit celý dům včetně izolace a rolety namontovat dodatečně. Toto je v případě podomítkového provedení nemožné. Podmínkou je mít připravená hliníková pouzdra v izolaci na místě, kde mají být vodicí lišty. Po osazení rolety je z ní vidět jen spodní servisní klapka. Díky tomu nepoznáte, že na domu jsou namontovány rolety.

Pokud zvolíte roletu do překladu na ruční ovládání, abyste uspořili, doporučujeme alespoň „vytáhnout“ napájecí kabel k prostoru rolety. Může se vám hodit, pokud časem změníte názor a budete chtít přidat elektromotory. Ruční ovládání větších rolet totiž není pro osoby s menší silou a pro děti vhodné.

Pokud hledáte jiný druh venkovního stínění, doporučujeme venkovní žaluzie, které stejně jako rolety lze umisťovat do předem připravených boxů případně dodatečně. Kromě toho nabízíme také vnitřní stínící techniku, markýzy nebo montáž garnýží a tyčí na záclony.

Máte zájem o tuto službu?

Zaujali jsme vás? Pokud i vy máte zájem o montáž stínící techniky, neváhejte nás kontaktovat. První konzultaci u nás máte vždy zdarma.

Nevíte si rady?

Nevadí, pošlete nám nezávaznou poptávku, budeme se vám věnovat.

Poslat nezávaznou poptávku

Nejnovější reference

V Moravanech jsme provedli instalaci 18 rolet den a noc na dřevěná okna. Tyto rolety jsou…

Zobrazit více

V rodinném domě v Lázních Bohdaneč jsme provedli instalaci plisé žaluzií, které nabízejí…

Zobrazit více

V rodinném domě u Jilemnice jsme provedli instalaci rolet den a noc na okna s látkou…

Zobrazit více