Menu
Vnitřní a venkovní zatemňovací rolety či žaluzie: Jak dosáhnout blahodárné tmy
Blog 14. 3. 2024
Zdeněk Braborec
Autor Zdeněk Braborec

Vnitřní a venkovní zatemňovací rolety či žaluzie aneb blahodárná tma a jak jí dosáhnout

Že nedostatek slunečního záření může poškodit zdraví, to se už všeobecně ví. Že to ale dokáže i nedostatek tmy, o tom už se tolik nemluví. Může za to spánkový hormon melatonin, který se uvolňuje především během spánku ve tmě. Jeho nedostatek způsobuje krátký a nekvalitní spánek. Lidé pracující na noční směny by mohli vyprávět.

Patříte mezi osoby pracující na směny? Nebo se vám z jiného důvodu ne vždy podaří jít spát v noci, ale kvalitního a zdravého spánku se přesto nechcete vzdát? Nabízíme vám různé druhy venkovní i vnitřní stínící techniky, které vám významně pomohou se zajištěním tmy i během dne.

Venkovní zatemňovací rolety do oken

Králem zatemnění jsou rozhodně venkovní rolety, které se dokáží postarat, jak se říká, o „tmu jak v pytli“. Lamely venkovních okenních rolet do sebe perfektně zapadnou a nenabízejí funkci naklápění, čímž dokáží eliminovat propuštění světla skrz mezery mezi jednotlivými lamelami. Otvory pro vedení ovládání jsou vyřešeny vzájemným překrytím, které zabraňuje dalšímu prostupu světla.

A pokud byste přeci jen zatoužili alespoň po troše světla, například kvůli bezpečnému pohybu po ložnici, stačí lehce povolit napětí u vodícího lanka rolety. Venkovní rolety také dobře poslouží v případě, že budete chtít přes den jen lehce odstínit slunce a zajistit si polostín. Stačí ještě více povolit napětí ovládací šňůry a můžete pohodlně provádět vaše běžné domácí aktivity.

Venkovní zatemňovací roleta do oken

Vnitřní zatemňovací rolety na okno s blackout efektem

Další možností je vnitřní stínění – například vnitřní rolety, a především zatemňovací rolety Orion s krycími lištami. Látkové rolety Orion se vyrábí v mnoha barevných provedeních a najdete mezi nimi také ty, které disponují speciálním nástřikem na vnitřní k oknu přiléhající straně. Tento nástřik zajišťuje v místnosti „blackout“ efekt. Krycí lišty těchto interiérových rolet zatemňovací efekt ještě umocní – zabraňují totiž prověšení či odchlípnutí látky.

Jedná se o velice efektivní doplněk interiéru, jehož finanční náročnost je oproti exteriérovým roletám mnohem menší. Pamatujte však, že nezajistí tak dokonalou tmu, jako rolety venkovní.

Látková zatemňovací roleta pro estetické zastínění oken

Plisé žaluzie do oken – elegantní a funkční zastínění i náhrada záclon

Podobně fungují i dutinkové plisé žaluzie, které uvnitř dutiny plisování mají speciální hliníkový nástřik. Ten zajišťuje nejen neprůhlednost tkaniny, ale také efektivně vstřebává teplo a tím pomáhá během horkých dní odstínit teplo. Nespornou výhodou plisé žaluzií je také jejich velká variabilita. Plisé žaluzie můžete umístit přes celé okno, čímž zajistíte perfektní tmu, anebo je můžete připevnit jen na polovinu okna – z vrchu do půlky či zespod do půlky – k odstínění pouze přímého slunečního záření a nechat si v místnosti příjemné denní světlo.

Určitě vás potěší, že jsou plisé žaluzie nejen plně funkční, ale také skvěle vypadají a představují zajímavý designový prvek. Zvolit můžete i plisé žaluzie v provedení, které kombinuje zatemňovací roletu se záclonou pro zútulnění interiéru. Plisé žaluzie jsou zkrátka multifunkčním a variabilním způsobem stínění, který vyjde vstříc všem vašim potřebám.

Plisé žaluzie do oken pro variabilní zastínění oken

Venkovní okenní žaluzie s moderním designem a vysokou stínivostí

S další variantou stínící techniky se vrátíme opět ven, a to k venkovním žaluziím. Pokud tma není vaší jedinou prioritou, ale spíše příjemným bonusem, kterému odpustíte i lehké propuštění světla, vsaďte na venkovní žaluzie Z90. Tyto venkovní žaluzie fungují velmi dobře díky druhu lamel, které do sebe efektivně zapadají natolik, že vytváří tmu. Navíc disponují regulací světla v těch nejmenších nuancích. Kromě samotného zastínění nabízejí další bonusy, například odstínění tepla, zajištění soukromí a dodávají domu moderní vzhled.

Venkovní žaluzie do oken i dveří

ZEBRA Q – instalace kvalitního vnitřního a venkovního stínění

Nepodceňujte podmínky pro spánek, kterých je tma důležitou součástí. Vaše tělo se vám odmění. Už víte, kterou variantu interiérového či exteriérové stínění zvolíte pro zajištění dokonalé tmy? Pokud ano, pak vám přejeme opravdu DOBROU noc! Zatím jste se nerozhodli? Neváhejte nás kontaktovat. Naši specialisté vám rádi pomohou s výběrem stínění podle vašich individuálních požadavků a zajistit mohou i samotnou montáž žaluzií i rolet.

Kromě mnoha druhů venkovního stínění, včetně screenových rolet, a vnitřního stínění, včetně rolet den a noc, vertikálních žaluzií, horizontálních žaluzií nebo třeba římských rolet, nabízíme také prodej a instalaci kvalitních markýz na balkony a terasy nebo spolehlivých sítí proti hmyzu.

Zdeněk Braborec
Článek pro Vás napsal Zdeněk Braborec